BLOG

Ankara'da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

25 Nisan 20192 dk okuma

Ankara'da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. ekmekte-zam-tartismasi

Ankara'da daha önce büyük tartışmalara sebep olan ekmek zammı gerçekleşti. Ankara Fırıncılar Odası, Ankara’da 1 Lira olan 200 gramlık ekmeğin fiyatının 1.25 TL’ye yükseldiğini duyurdu. Zamma gerekçe olarak artan girdi maliyetleri gösterildi.

Ankara'da ekmeğin fiyatı geçen yıl ekim ayında 1 lira 25 kuruşa yükseltilmiş, ancak tepkiler nedeniyle zam durdurulmuştu. Ankara Fırıncılar Odası yetkilileri zammın 3 gün önce yapıldığını dile getirdi.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, Ankara’da ekmeğe gelen yüzde 25 zammın nedenlerini ve diğer illerdeki ekmek fiyatlarına dair fiyatların seyrini değerlendirdi. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmadan dolayı ekmeğin hammaddesi unda da bir fiyat artışı meydana geldiğine dikkat çeken Kavuncu, zammın gerekli olduğunu belirtti.  Kavuncu, “Şu anda tüm Türkiye’de ekmek fiyatlarının zamlanması için çalışmalar sürüyor. İstanbul, Samsun ve Kayseri başta olmak üzere Orta Anadolu’da bu çalışmalar yapılıyor” dedi.

SAMSUN'DA GRAMAJ DÜŞÜRELEK ZAM YAPILACAK

Öte yandan Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun’da ekmek fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı. Ekmeğe daha önceden zam yapılması gerektiğinin altını çizen Hacı Eyüp Güler, “Una zam geldi. Sadece ekmek deyip geçmemek lazım. Un fiyatlarının yanında birçok masraf kalemine de zam geldi. Durum böyle olunca da ekmek fiyatlarında güncelleme yapmak lazım. Şu anda 300 gram ekmeği 1,5 liradan satıyoruz. Bu süreçten sonra 250 gram ekmeği 1,5 liradan satmayı düşünüyoruz. Fiyat arttırmayıp, gramaj düşürme yöntemine gideceğiz" dedi.

Haber Kategorisindeki Yazılar
22 Haziran 20212 dk okuma

Mondelēz CEO’su Van de Put: 2020 sonuçları hedeflerimizi büyüttü

21 Kasım 20161 dk okuma

Ian Roberts, Avrupa’da 2016 yılının CTO’su ödülüne layık görüldü

Bühler’in Baş Teknoloji Sorumlusu olan Ian Roberts, büyük şirketler kategorisinde 2016 yılının Avru...

30 Nisan 20142 dk okuma

Seyidoğlu 1 milyon TL yatırımla pasta tesisi kurdu

Kapasite artırımı için 1 milyon TL’lik tesis yatırımı yapan Seyidoğlu Gıda, yeni tesisinde pasta, s...